Dimensions of Music Form
Sala symfoniczna

Flint Juventino Beppe „Heart” op. 27 nr 5

„The Sound of Szczecin”

„A Heroine for our time – the artist Julia Pastrana”

Wykonawcy:
Apparatjik (Jonas Bjerre, Magne Furuholmen, Martin Terefe),
BUIKA – wokal
Rafał Grozdew – tenor
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Rune Bergmann – dyrygent
Mateusz Czarnowski – orkiestracja i aranżacja
Audiokolor (Stefan Brunner, Timm Ringewaldt) – realizacja techniczna

Dźwięki symfoniczne, elektroniczne i wyjątkowa scenografia, a także wizualizacja świetlna złożą się na kilka dzieł finałowych spiętych tytułem „Dimensions of Music Form”.
„The Sound of Szczecin”
Utwór jest efektem wyjątkowej akcji, która została przeprowadzona w Szczecinie. W kwietniu ulice miasta przemierzały specjalne oznakowane auta prowadzone przez znanych szczecinian, m.in.: muzyków, aktorów, dziennikarzy, przedstawicieli placówek kulturalnych. W samochodach znajdowały się urządzenia zapisujące geodane z jazdy, które zostały następnie przekształcone na kody binarne, a te – w kody muzyczne. W efekcie powstał ponad ośmiogodzinny materiał bazowy, zawierający dość przypadkowe dźwięki, utrzymane w fakturze jednogłosowej. Spośród wielu pojawiających się motywów dźwiękowych autor aranżacji i orkiestracji utworu – Mateusz Czarnowski wybrał 20 najciekawszych i na nich oparł trzon utworu. W taki sposób powstało dzieło „The Sound of Szczecin”, które premierowo wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna oraz synth-popowa grupa Apparatjik. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby usłyszeć jak brzmi Szczecin.

„A Heroine for our time – the artist Julia Pastrana”
Koncert będzie światową prapremierą orkiestrowej wersji utworu „Heroine of our time”. Został on oparty na materiale muzycznym do opery o tragicznym życiu meksykańskiej artystki cyrkowej Julii Pastrana – słynnej kobiecie z brodą, która była atrakcją XIX-wiecznej Europy. Historia o losie i samotności bohaterki zostanie opowiedziana muzycznymi obrazami tworzonymi przez: grupę Apparatjik, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna.

Apparatjik – skandynawski zespół znany ze swojego awangardowego podejścia do brzmienia synth-popowego. Aktualnie tworzą go: Magne Furuholmen, członek i założyciel zespołu „A-ha” (gitarzysta i klawiszowiec), Jonas Bjerre z duńskiego zespołu rockowego „Mew” (wokalista i gitarzysta) oraz Martin Terefe (perkusista i producent). Wszystkich członków zespołu łączy nie tylko unikalne brzmienie, ale również sposób podejścia do możliwości wyrazu artystycznego, m.in. poprzez sztuki wizualne, o czym będzie można przekonać się podczas tego wyjątkowego koncertu-przedstawienia.

BUIKA (María Concepción Balboa Buika) – piosenkarka, kompozytorka, producentka własnych albumów i poetka w jednym. Urodziła się w Hiszpanii na Majorce, ale pochodzi z plemienia Bubi z Gwinei Równikowej. Należy do tych artystów, którzy pomagają budować wielokulturowe i wielowymiarowe struktury sztuki. Oscyluje pomiędzy różnymi gatunkami muzyki: jazzem, soulem, reggae, afro beatem i r'n'b, doprawiając je charakterystycznym akcentem flamenco. Artystka podczas koncertu wcieli się w rolę głównej bohaterki muzycznej opowieści – Julii Pastrany.
Apparatjik
BUIKA