GRANDIOSO

Ning Feng otworzy nowy sezon artystyczny

AKTUALNOŚCI | 18-07-2019
Ning Feng, triumfator Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w 2006 roku, wystąpi w Filharmonii w Szczecinie 27 września. Podczas koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny 2019/2020 wykona z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Koncert skrzypcowy D-dur Ludwiga van Beethovena. Bilety na wydarzenie są jeszcze dostępne.
„Ning Feng jest technicznie nieskazitelnym graczem (…) Feng też jest poetą” [Terry Blain, BBC Music Magazine].

Ning Feng urodził i wychował się w Chengdu, stolicy chińskiej prowincji Syczuan, która Europejczykom kojarzy się z wyjątkowo pikantnymi potrawami. Studiował w Sichuan Conservatory of Music, Hanns Eisler School of Music (Berlin) u Antje Weithaas oraz w Royal Academy of Music (Londyn) u Hu Kun, gdzie był pierwszym studentem, jaki kiedykolwiek otrzymał notę 100% za recital dyplomowy.

Ning Feng to triumfator niezliczonych konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w 2006 roku, i znany jest dziś z sal koncertowych od Sao Paulo po Hongkong.

Niewiele jednak brakowało, a jego kariera jako skrzypka skończyłaby się zanim jeszcze na dobre się zaczęła. Rodzice czteroletniego Ninga usłyszeli od jego pierwszego nauczyciela skrzypiec, że ich syn nigdy nie będzie dobrze grał na tym instrumencie ze względu na długość małego palca, który jest dużo krótszy w stosunku do pozostałych. Nauczyciel nie miał jednak racji, a determinacja i wrażliwość małego chłopca zakochanego w brzmieniu skrzypiec zaprowadziła go na szczyty wirtuozeri.

Dziś Ning Feng jest znany na całym świecie jako artysta o wielkim liryzmie, wrodzonej muzykalności i oszałamiającej wirtuozerii. Chiński skrzypek, obecnie mieszkający w Berlinie, występuje na całym świecie z największymi orkiestrami i dyrygentami, w koncertach recitalowych i kameralnych. 27 września, podczas koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny 2019/2020 zagra wraz z  Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie. W złotej sali zabrzmi klasyka gatunku, jeden z najczęściej wykonywanych koncertów skrzypcowych w historii muzyki - Koncert skrzypcowy D-dur Ludwiga van Beethovena.

Koncert inauguracyjny dopełni dzieło innego wielkiego kompozytora, Béli Bartóka, a jednocześnie najbardziej znany Koncert na orkiestrę, jaki napisano. Bartók przyznawał, że mógł nazwać go symfonią, ale poszczególne sekcje orkiestry wykonują w nim tak wirtuozowskie i solistyczne partie, że wprost musi to być koncert. Solistą w nim jest cała orkiestra, która może zaprezentować pełnię swoich możliwości i umiejętności i z pewnością zrobi to pod batutą Dyrektora Artystycznego FIlharmonii, maestro Rune Bergmanna.

Bilety w cenie 30-70 zł na koncert Inauguracja | Ning Feng gra BEETHOVENA 27 września o godzinie 19:00 można jeszcze kupić w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.
Lipiec 2020
05LIPnd, 12:00