MISTERIOSO

Schubert, Barańczak, Konieczny, czyli zimowa podróż

AKTUALNOŚCI | 09-10-2019
16 października o godzinie 19:00, niezależnie od tego, że mamy jesień, zabierzemy Państwa w „Podróż zimową”. Schubertowskie pieśni właśnie z tego cyklu, do słów Stanisława Barańczaka, zaprezentuje Tomasz Konieczny - obecnie jedno z najgorętszych nazwisk scen operowych całego świata.
Tomasz Konieczny studiował aktorstwo w PWSFTviT w Łodzi, śpiew solowy w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Wyższej Szkole Muzycznej im. Carla Marii von Webera w klasie śpiewu solowego Prof. Christiana Elßnera w Dreźnie. Debiutował jako aktor w filmie Andrzeja Wajdy pt. „Pierścionek z Orłem w Koronie", pracował także jako reżyser teatralny. Na szczęście dla muzyki jego kariera nie potoczyła się w kierunku aktorstwa i dziś uważany jest za jedno z najgorętszych nazwisk scen operowych całego świata. Zrobiłem wszystko, żeby nie śpiewać, a zostałem śpiewakiem. Więc tak chyba musiało być. Nie wierzę w przypadki - powiedział w jednym z wywiadów.

Konieczny jest doskonałym interpretatorem muzyki niemieckiej. Sławę przyniosły mu zwłaszcza wielkie role w operach Richarda Wagnera. Z desek teatrów w Lipsku, Lubece, Mannheim i Stuttgarcie, przez Paryż, Salzburg, Berlin i Madryt trafił do Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W samym tylko 2019 roku wystąpił w MET, Operze Wiedeńskiej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, na Festiwalu Wagnerowskiem w Bayreuth.

W swoim repertuarze ma także muzykę kameralną, w tym pieśni z towarzyszeniem fortepianu, przy którym zasiada Lech Napierała, i właśnie w takiej odsłonie usłyszymy go na scenie sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. 16 października o godzinie 19:00 zabrzmią pieśni Franza Schuberta z cyklu „Winterreise”, czyli „Podróż zimowa”, ze słowami Stanisława Barańczaka.

Pieśni, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu są efektem niemal rocznej pracy nad Winterreise Schuberta do słów polskiego poety. W grudniu 2017 roku Tomasz Konieczny i Lech Napierała jako pierwsi dokonali rejestracji Podróży zimowej Schuberta/Barańczaka, a płyta została wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Ja, dzięki mojemu doświadczeniu aktorskiemu, mam słabość do literackiej piosenki, do piosenki aktorskiej, do czegoś z pogranicza - mówi o projekcie Tomasz Konieczny. Posiadając te środki wyrazu, którymi już teraz po wielu latach dysponuję jako śpiewak operowy, mam możliwość poszukiwań, łączenia idei piosenki aktorskiej, która była właśnie ideą Schuberta, z tymi doświadczeniami, które zebrałem na scenie operowej.

Całą rozmowę z artystami dotyczącą „Winterreise” do słów Stanisława Barańczaka można zobaczyć na kanale TouTube NIFC.

Franz Schubert i jego „Winterreise” zwraca uwagę na ilustracyjność muzyki – podąża ona bardzo dokładnie za tekstem, wyraża jego emocje i dźwiękowo oddaje jego treść. Stanisław Barańczak w 1994 roku napisał własne teksty do muzyki Schuberta. Gdy je czytamy, widzimy trochę nasz Szczecin, być może w październiku 1956 roku, być może w którymś październiku o wiele później. Kominy, dźwigi, brudne drogi, światła uliczne. Podróżnik udaje się piechotą, samochodem, ciężarówką i samolotem przez świat szarego życia.

Koncert Konieczny śpiewa SCHUBERTA już 16 października o godzinie 19:00. Bilety w cenie 20-40 zł można kupić w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.
Lipiec 2020
05LIPnd, 12:00