GRANDIOSO

Drzewko i koncert dedykowany pamięci Stefana Marczyka

AKTUALNOŚCI | 24-10-2019
W sobotę 26 października o godzinie 12:00 na Cmentarzu Centralnym odbędzie się posadzenie Drzewek Pamięci. Jedno z nich poświęcone będzie Stefanowi Marczykowi dyrygentowi, skrzypkowi, pedagogowi i wieloletniemu dyrektorowi i kierownikowi artystycznemu Filharmonii. Pamięci Stefana Marczyka będzie też dedykowany koncert 25 października w Filharmonii w Szczecinie.
Drzewka Pamięci to projekt stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość, który ma uchronić pamięć o postaciach ważnych dla powojennego Szczecina – artystach, naukowcach, duchownych i społecznikach, których groby znajdują się poza szczecińskimi cmentarzami.

W polskiej kulturze pielęgnowanie mogił jest zarówno w życiu prywatnym jak i zbiorowym przejawem pamięci o zmarłej osobie. Drzewka Pamięci są więc symbolicznymi grobami i dlatego sadzone na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie drzewa, mające pełnić rolę tego umownego nagrobka, to dęby, odwieczne symbole nieśmiertelności.

Dziś w różnych miejscach szczecińskiego Cmentarzu Centralnym rosną już 34 drzewka. Kolejne zostaną posadzone 26 października o godzinie 12:00 na skwerze pamięci (nieopodal wiatraka), a wśród osób, które zostaną nimi upamiętnione znajdzie się związany ze Szczecinem i Filharmonią Stefan Marczyk - skrzypek, dyrygent, pedagog, dyrektor i kierownik artystyczny Filharmonii w Szczecinie.

Stefan Marczyk był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Eugenii Umińskiej oraz dyrygentury prof. Waleriana Bierdiajewa, a następnie prof. Artura Malawskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1951). W latach 1951-1955 pracował jako dyrygent w Filharmonii Narodowej u boku Witolda Rowickiego, w latach 1955-1971 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Łódzkiej, natomiast w latach 1971-1990 dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Współpracował z Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego oraz Chórem Akademickim Politechniki Szczecińskiej Jana Szyrockiego.

Pamięci Stefana Marczyka dedykowany będzie także koncert symfoniczny w Filharmonii w piątek 25 października o godzinie 19:00.

W złotej sali Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wykona zabrzmi Koncert na wiolonczelę i orkiestrę op. 43 polskiego kompozytora Mieczysława Weinberga, a towarzyszyć jej będzie Raphael Wallfisch, jeden z największych mistrzów wiolonczeli na międzynarodowej scenie. W drugiej części koncertu usłyszymy Symfonię nr 15 A-dur op. 141 Dymitra Szostakowicza. Orkiestrę poprowadzi maestro Łukasz Borowicz.
Filharmonia na różowo
18-10-2019 20:14