GRANDIOSO

Najwybitniejsza niemiecka skrzypaczka naszych czasów

AKTUALNOŚCI | 09-01-2020
Zaczęło się od hobbystycznej nauki gry na skrzypcach w rodzinie, a doprowadziło do najbardziej prestiżowych nagród w muzyce – Diapason d’Or i Gramophone Award. Jej instrument to Stradivarius z 1704 roku o wdzięcznej nazwie „Śpiąca Królewna”. 29 stycznia o godzinie 19:00 zagra Isabelle Faust – najwybitniejsza niemiecka skrzypaczka naszych czasów. Bilety na koncert są dostępne.
Czytając przeprowadzane z nią wywiady możemy dojść do wniosku, że Isabelle Faust, jest nie tylko muzykiem, ale także architektem i historykiem. W pracy nad utworem niezwykle sprawnie posiłkuje się źródłami historycznymi, opracowaniami naukowymi i dorobkiem kulturowym danej epoki czy kraju pochodzenia kompozytora. To sprawia, iż jej interpretacje są niczym misterna architektoniczna konstrukcja – budowana konsekwentnie, przemyślanie i spójnie. Zróżnicowane interpretacje i kształtowanie dźwięku mają dla niej priorytet wyższy niż indywidualistyczny styl.

Dlatego Isabelle Faust, jak sama mówi, nie stara się za wszelką cenę nadać utworom indywidualistycznego wyrazu, ale oddaje głos swojemu rozumieniu dawnych realiów. Jest to efekt równie subiektywny, ale jednocześnie świadczący o niezwykłej dojrzałości i mądrości Artystki. Potwierdzają to recenzje najpoważniejszych światowych mediów: „wykonanie prawdopodobnie najpiękniejsze i najbardziej pełne niuansów ze wszystkich współczesnych” (The Guardian), „magnetyczne wyczucie charakteru, żywiołowości, humoru i tęsknoty” (The Daily Telegraph), „wiekopomne występy” (The Independent).

Podczas koncertu w naszej Filharmonii Isabelle Faust wykona koncerty skrzypcowe Pietro Antonio Locatelliego. Ów kompozytor to jedna z najbardziej fascynujących postaci w muzycznej historii skrzypiec. W „L’Arte del violino” ukształtował technikę gry na tym instrumencie aż po dzień dzisiejszy. W wykonaniu Isabelle Faust możemy się spodziewać, że i tym razem przedstawi je ona nie tylko w mistrzowskiej, ale i wiernej historycznie, zachwycającej interpretacji.

Koncert Il Virtuoso | Il Poeta, podczas którego usłyszymy Isabelle Faust z towarzyszeniem Il Giardino Armonico, jednego z czołowych na świecie zespołów instrumentalnych muzyki dawnej, już 29 stycznia o godzinie 19:00. Bilety na koncert w cenie 40/50 zł można kupić w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.
Lipiec 2020
05LIPnd, 12:00