MISTERIOSO

Młoda krew sztuki wokalnej - Ewelina Osowska, laureatka Festiwalu im. Ady Sari

AKTUALNOŚCI | 18-02-2020
Ewelinę Osowską - laureatkę nagrody specjalnej Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w 2019 r. - usłyszymy w Filharmonii już 4 marca o godzinie 19:00. Młoda wokalistka wykona najsłynniejsze arie operowe, a także pieśni i miniatury wokalne. Bilety dostępne są w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.
Najsłynniejsze arie i duety operowe, a także wspaniałe pieśni i miniatury wokalne to repertuar rzadko goszczący na filharmonicznej scenie. Ale po recitalu Artura Rucińskiego już niebawem będziemy mogli usłyszeć śpiew wybitnej, młodej sopranistki Eweliny Osowskiej - laureatki nagrody specjalnej Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w 2019 roku.

Od motetów Mozarta po impresjonistyczne utwory Debussy’ego, od „Czarodziejskiego fletu” po „Manon Lescaut”, od Donizettiego po Bernsteina. Od chcących sięgać po laury artystów wymaga się wszechstronnego repertuaru. Nie inaczej będzie na koncercie w naszej Filharmonii, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory różnych epok i stylów, ukazujące przede wszystkim kunszt wokalny wykonawcy.

Sama Ada Sari, patronka konkursu, również często wykonywała tego rodzaju recitale. Zanotowała swoje wspomnienia po koncercie w Oslo w 1925 roku: Sala napchana, setki ludzi odeszło od kasy. Publiczność szalała na widowni. W pierwszym rzędzie na wspaniałych fotelach siedziała para królewska (…). Oklaskiwali wszyscy, a szczególnie król, któremu specjalny <> dawałam po każdym utworze. (…) Gdy skierowali się ku wyjściu, publiczność wstała i na Sali zrobiła się cisza. Dopiero, kiedy król i królowa byli w drzwiach, zaczęto urządzać mi prawdziwą owację. Bisowałam pięć utworów. Żegnali mnie bajkowo.*

W niemieckiej prasie o Adzie Sari pisano: Nie tylko nasze pokolenie będzie oczarowane Adą Sari, ale również potomność będzie mówiła o niej jako o jednej z największych śpiewaczek wszechczasów. Słowa te okazały się prorocze. Festiwal i konkurs jej imienia odbywający się w rodzinnym mieście artystki – Nowym Sączu, przyciąga rzesze melomanów, młodych adeptów sztuki wokalnej i uznane autorytety w świecie muzyki. Laureaci konkursu stają na progu wielkiej kariery, która często prowadzi ich na najważniejsze sceny operowe świata.

Ewelina Osowska jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, a także Wydziału Instrumentów Smyczkowych, Harfy, Gitary i Lutnictwa w klasie skrzypiec. Zadebiutowała w 2019 roku, wcielając się w postać Kunegundy w operze „Kandyd” L. Bersteina w Operze Bałtyckiej. Brała udział w licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Piotra Micińskiego, Annę Mikołajczyk, Jerzego Artysza, Olgę Pasiecznik, Izabelę Kłosińską. Współpracowała z orkiestrami m.in. Filharmonii Gorzowskiej, Filharmonii Poznańskiej, Opery Bałtyckiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Bilety w cenie 10/20 zł na koncert Laureat Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w środę 4 marca o godzinie 19:00 dostępne są w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.

*cytaty za B. Kaczyński, „Ada Sari. Kulisy wielkiej sławy”, Casa Grande, Warszawa 2005.

Lipiec 2020
05LIPnd, 12:00