Prawdziwi Muzycy z Sardynii w szczecińskiej Filharmonii

AKTUALNOŚCI | 20-08-2015
Gwiazda śpiewu tradycyjnego z Sardynii - Tenores di Bitti „Mialinu Pira” - już we wrześniu odwiedzi Szczecin. Utwory wykonywane w wyjątkowym stylu cantu a tenore, wywodzącego się z kultury pasterskiej tej śródziemnomorskiej wyspy, będzie można usłyszeć w złotej sali szczecińskiej Filharmonii. Koncert z udziałem Sardyńczyków odbędzie się w ramach pierwszego Turnieju Muzyków Prawdziwych.
Cantu a tenore – styl, w którym tenorzy z Sardynii wykonują pieśni – to rodzaj polifonicznego śpiewania charakterystycznego dla regionu Barbagii. Polega on na bardzo specyficznym, gardłowym wykonywanym utworów przez grupę czterech mężczyzn – każdy z nich używa innego głosu: bassu, contra, boche i mesu boche.

Tenores di Bitti „Mialinu Pira” cieszą się wyjątkowym uznaniem wśród grup wokalnych. W ostatnich latach intensywnie podróżowali po Europie, odwiedzając najlepsze sale koncertowe; wzięli także udział w świątecznym koncercie w Watykanie, występując przez Papieżem Janem Pawłem II w 2001 r. oraz w Kościele Narodzenia w Betlejem.

Śpiewając od wielu lat, muzycy stali się dla etno fanów najdoskonalszym przykładem sztuki wokalnej. W utworach tanecznych, (lestru, dillu, seriu, passu torrau,) oraz w pieśniach spokojnych (isterrita, boch'e notte) wykonawcy czerpią zarówno z tekstów sławnych poetów, jak i współczesnych autorów. W ten sposób ocalają od zapomnienia sardyńską tradycję literacką.

Tenores di Bitti „Mialinu Pira” wystąpią w Szczecinie w ramach Turnieju Muzyków Prawdziwych. Koncert przedfinałowy tego święta muzyki folkowej odbędzie się 4 września o godz. 19:00 w sali symfonicznej Filharmonii.

Bilety na to wydarzenie w cenie 20 i 10 zł można kupić w kasach lub na stronie internetowej Filharmonii.

Lipiec 2020
05LIPnd, 12:00