Atrakcja wieczoru – szczecińscy filharmonicy!

AKTUALNOŚCI | 29-01-2018
Wszystkim, którym ciągle mało szczecińskich filharmoników, szczególnie polecamy ich kameralny koncert! Kwintet gitarowy, oktet dęty oraz kwintet fletowy przeniosą nas w świat Luigiego BoccheriniegoWolfganga Amadeusza Mozarta już w środę 7 lutego o godnie 19.00. Bilety w cenie 35-25 zł można kupić w kasie Filharmonii i przez Internet. Na scenie usłyszymy między innymi flecistkę Joannę Kowalczyk, która skradła serce publiczności podczas koncertu „Vivat Mozart!”.
Luigi Boccherini (1743–1805) oraz Wolfgang Amadeusz Mozart (1756–1791) to typowi przedstawiciele epoki klasycyzmu. Jednak oprócz twórczości poważnej, takiej jak opery, symfonie i msze, musieli komponować muzykę rozrywkową. Doskonale wiedzieli, że właśnie atrakcyjność tej ostatniej była kluczowa.

Olbrzymia jest twórczość Boccheriniego, który niesprawiedliwie jest dziś kojarzony jedynie ze słynnym menuetem z kwintetu nr 13. Liczne symfonie, kantaty, oratoria, opera, całe mnóstwo muzyki kameralnej, a przede wszystkim koncerty wiolonczelowe. Trzeba bowiem wiedzieć, że twórca ten jako wirtuoz tego instrumentu wprowadził go do panteonu solistów. Po raz pierwszy w historii wiolonczela w rękach Boccheriniego brzmiała śpiewnie jak skrzypce, dzięki zastosowaniu wysokich rejestrów, czarując jednocześnie ciepłym niskim brzmieniem. Wirtuozeria dzieł wiolonczelowych tego włoskiego twórcy także i dziś stanowi nie lada trudność dla adeptów sztuki gry na tym instrumencie, który z uwagi na sposób trzymania (między nogami) wprawdzie nawiązuje do violi da gamba, lecz z uwagi na kształt zaliczany jest do rodziny skrzypcowej. Ów znany „menuet Boccheriniego” to ślad ogromnej ilości (ponad 110) kwintetów z obsadą charakterystyczną dla tego króla wiolonczeli epoki klasycyzmu, a mianowicie: 2 skrzypiec, 1 altówka, 2 wiolonczele. Kwintety należą do grona kameralnych utworów rozrywkowych. Kwintet nr 7 e-moll należy do grupy kwintetów gitarowych nawiązujących do kolorytu muzyki hiszpańskiej. Powstał w 1799 roku i, aby oddać nieco owej Hiszpanii do składu smyczkowego, dołączona została gitara. Jednak nie jest to muzyka oryginalna, albowiem Boccherini dokonał tu transkrypcji wcześniejszego kwintetu fortepianowego z 1797 roku. Kompozycja pochodzi z czasu, kiedy kameralna muzyka włoskiego wiolonczelisty zaczynała zwiastować nadejście nowej, romantycznej epoki. Częściej słychać tu eksplorowanie molowych epizodów tematycznych, a i narracja zaskakuje dramatyzmem dalekim od estetyki beztroskiego menuetu. Pozostałe dwa kwintety natomiast to muzyka pochodząca z jasnych, beztroskich lat wczesnego klasycyzmu (1773), doskonale wpisująca się w idiom muzyki rozrywkowej, serenadowej, nieobligującej słuchaczy do szczególnego skupienia – umilającej pogawędkę arystokracji. Kompozycje z opusu 21 w tonacji D-dur oraz nr 6 w tonacji Es-dur należą do serii kwintetów fletowych, to znaczy wykonywanych w składzie: flet, 2 skrzypiec, altówka i wiolonczela.

Serenada W.A. Mozarta KV 575 również wywodzi się z kręgu Unterhaltungsmusik czyli muzyki rozrywkowej, jednak w tym przypadku wykonywanej przez zespoły instrumentów dętych, którą to praktykę w XVIII wieku nazywano mianem Harmoniemusik. Istotą było tu zaprezentowanie idealnego współbrzmienia instrumentów (harmonii), które występowały parami: 2 oboje, 2 klarnety, 2 waltornie, 2 fagoty. Tego typu utworów, nazywanych partitami, serenadami lub kasacjami, powstały na dworach habsburskiej arystokracji tysiące. Były popularne na dworach książąt, gdzie na przykład prezentowały przeróbki oper i baletów przy stole. Ale również w kręgu kościelnym i wojskowym. Mozart znał tę tradycję i kiedy wyrwał się na niepodległość, przenosząc się do Wiednia (z Salzburga), oprócz wielkich dzieł operowych („Uprowadzenie z seraju”) i koncertów fortepianowych (w których chciał pokazać swoje wirtuozowskie umiejętności) zaprezentował w Wiedniu serenady, ponieważ wiedział, że nic tak nie pomoże w poważnej karierze jak muzyka popularna czy też rozrywkowa. W Wiedniu poznano zatem serenady c-moll KV 388, B-dur KV 361 oraz tę w tonacji Es-dur KV 575, przeznaczoną pierwotnie na sekstet złożony z 2 klarnetów, 2 rogów i 2 fagotów. O tej pierwszej wersji dowiadujemy się z listu Mozart z 3 listopada 1781 roku: „O jedenastej w nocy obdarowano mnie serenadą na 2 klarnety, 2 rogi i 2 fagoty mojej własnej kompozycji. Skomponowałem ją na dzień św. Teresy dla siostry pani von Hickel, a szwagierki pana von Hickela (nadwornego malarza). To u nich wykonano ją po raz pierwszy. Sześciu grajków to chudziaki, ale grają bardzo ładnie, zwłaszcza pierwszy klarnecista i dwaj waltorniści. (...) W noc św. Teresy zagrali ją w trzech różnych miejscach. Ledwie skończyli grać w jednym, a już wołali ich gdzie indziej i za każdym razem płacili. Kazali sobie otworzyć bramę, stanęli na środku podwórka i, jak już się miałem rozbierać, zaskoczyli mnie początkowym akordem w Es-dur w najmilszy na świecie sposób”.

Różowa Filharmonia?
24-01-2018 14:46
01MAJsb, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskabezpłatna premiera online