MISTERIOSO

Co łączy Hendrixa z Hindemithem?

AKTUELLES | 13-02-2020
Altówka to instrument o długiej tradycji. Za jej ojca uważa się włoskiego lutnika Andrea Amati’ego z połowy XVI w. W środę, 26 lutego zapraszamy na koncert Damiana Kułakowskiego, laureata III Ogólnopolskiego Międzyuczelnianego Konkursu Altówkowego - corocznego wydarzenia skierowanego do studentów polskich uczelni artystycznych.
Altówka to instrument o długiej tradycji – można to wywnioskować już z samej nazwy. Zagraniczny termin „viola” to skrót włoskiego zwrotu „viola da braccio”, co przetłumaczy się jako „viola na ramieniu”. Od tego słowa dopiero pochodzi nazwa skrzypiec „violino” czyli sopranowa viola, „violone” – czyli viola basowa (instrument zbliżony do kontrabasu) oraz „violoncello” – mała viola basowa. Za jej ojca uważa się włoskiego lutnika Andrea Amati’ego z połowy XVI wieku.

W orkiestrze wchodzi w skład kwintetu smyczkowego. Jest także ważnym członkiem wielu zespołów kameralnych. Prawdziwe wykorzystanie jej brzmienia w grze solowej nastąpiło dopiero w XX wieku, do czego walnie przyczynił się Paul Hindemith, kompozytor i wirtuoz altówki. Od gry na tym instrumencie zaczynał swoją karierę Jimmy Hendrix. Dzisiaj repertuar na altówkę obejmuje według ostatnich obliczeń około 14 tysięcy utworów. XXI wiek przyniósł kolejne eksperymenty z jej barwą i obok wielkich mistrzów gry na klasycznej altówce popularność zyskuje jej wersja elektroniczna.

Podczas koncertu 26 lutego w sali kameralnej Filharmonii usłyszymy altówkę w jej klasycznym brzmieniu. Sonatę Arpeggione Franza Schuberta, opracowanie na altówkę i fortepian Siete canciones populares españolas Manuela da Falla oraz Sonatę na altówkę i fortepian op. 120 Johannesa Brahmsa wykona Damian Kułakowski - laureat ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Międzyuczelnianego Konkursu Altówkowego. Towarzyszyć mu będzie pianistka Monika Tarcholik.

Damian Kułakowski w roku 2016 ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Magdaleny Szczepanowskiej. Grę na altówce rozpoczął w roku 2011. Razem z Piotrem Hausenplasem i Magdaleną Szczepanowską współtworzy trio smyczkowe Canone All’unisono, które dokonało m.in. polskiego prawykonania Tria smyczkowego Pawła Kleckiego (2016). Warsztat instrumentalny oraz kameralny kształcił m.in. u Kai Danczowskiej, Krzysztofa Chorzelskiego i Dmitrija Sitkowieckiego.

Bilety w cenie 10/20 zł na koncert Laureat III Międzyuczelnianego Konkursu Altówkowego | Damian Kułakowski 26 lutego o godzinie 19:00 można kupić w kasie Filharmonii lub na filharmonia.szczecin.pl.
VIDEOS UND FOTOS
Juni 2021
01JUNDi, 11:00
05JUNSa, 11:00