Przewodnią ideą Turnieju Muzyków Prawdziwych jest tworzenie przestrzeni do dialogu pomiędzy kulturą tradycyjną w jej wersji in crudo, a współczesnym, żywym doświadczeniem i tworzeniem tradycji. Od początku istnienia festiwalu otwarta formuła wydarzenia miała być zachętą do udziału dla wszystkich typów wykonawców: muzyków profesjonalnych, amatorów, muzyków ludowych, muzykantów, rekonstruktorów czy współczesnych interpretatorów.
Turniej Muzyków Prawdziwych to festiwal trwający nieprzerwanie od 2015 roku. W 2023 roku po raz pierwszy odbyła się polsko-niemiecka edycja Turnieju dla tradycyjnych muzyków eksperymentujących, a tematem przewodnim było dziedzictwo kulturowe Euroregionu Pomerania. W tym roku, podczas IX edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych będziemy kontynuować poprzedni zamysł. Między
30 sierpnia a 1 września 2024 odbędzie się święto muzyków tradycyjnych, a także tych, którzy na temat tradycji lubią eksperymentować.
Turniej ma formę konkursu składającego się z trzech etapów i dzieli się na dwie kategorie: dla wykonawców tradycyjnych oraz wykonawców eksperymentatorów. W pierwszym etapie uczestnicy nadsyłają zgłoszenia konkursowe poprzez formularz internetowy. Następnie jury dokonuje selekcji i wybiera wykonawców, którzy kwalifikują się do etapu finałowego. Finaliści wezmą udział w przesłuchaniach, które odbywają się w trakcie Turnieju, wykonując dwa dowolne utwory, a także utwór, który będzie interpretacją wylosowanego wątku tematycznego.
Przesłuchaniom konkursowym towarzyszą dodatkowe wydarzenia –
warsztaty, jam session, tradycyjne zabawy taneczne (Dom Tańca) koncerty oraz badania terenowe, wszystko skierowane do publiczności z Polski i z Niemiec.
Więcej informacji na stronie
turniej.filharmonia.szczecin.pl
Projekt Turniej Muzyków Prawdziwych Edycja 9., zakłada realizację polsko – niemieckiego wydarzenia, czterodniowego Festiwalu pod tym samym tytułem. Festiwal odbędzie się w siedzibie Filharmonii w Szczecinie w dniach 30.08. – 1.09.2024 r. Podczas Festiwalu zorganizowany zostanie koncert, warsztaty, tradycyjne zabawy taneczne oraz sam konkurs tradycyjnych zespołów muzycznych. Wydarzenie adresowane jest zarówno do polskiej, jak i niemieckiej publiczności oraz artystów.
W ramach projektu zorganizowany zostanie transport dla niemieckiej publiczności na wszystkie wydarzenia Festiwalowe.
Termin realizacji: 30.08 – 1.09.
Cel projektu: Współpraca oraz tworzenie sieci podmiotów działających w dziedzinie kultury, w tym opracowywanie wspólnej oferty ponadregionalnej opartej na wspólnym niematerialnym dziedzictwie kulturowym.
Rezultat: Podniesienie świadomości uczestników dotyczącej wspólnego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski i Niemiec poprzez organizację trzydniowego Festiwalu.
Kwota ryczałtowa 57823 euro – 100%
Dofinansowanie EFRR: 46258,4 euro
Udział własny 11564,60 – 20%