MISTERIOSO

Skrzypce, fortepian i muzyka Weinberga

NEWS | 19-07-2019
Jesienią będziemy gościć w Filharmonii dwóch muzyków, którzy na nowo odkrywają przed światem piękno muzyki Mieczysława Weinberga. Już 2 października skrzypek Linus Roth i pianista José Gallardo przeniosą nas do muzycznego świata tego polskiego kompozytora. Bilety na koncert w cenie 25/35 zł można kupić w kasie lub na stronie internetowej Filharmonii.
Linus Roth i Weinberg to historia odkrycia, głębokiego zrozumienia, wskrzeszenia, nadania brzmienia. Niemiecki skrzypek nazywany jest nawet„„”” adwokatem niesłusznie zapomnianych kompozytorów. Jego występy, a także niezwykły projekt muzyczny, polegający na nagraniu wraz z  José Gallardo wszystkich sonat na skrzypce i fortepian Weinberga, przyniosły mu wyrazy uznania ze strony publiczności oraz krytyków. Jak przyznają obaj artyści, to nagranie jest ich wielkim osiągnięciem, gdyż było ono pierwszym w historii zarejestrowaniem tych utworów.

Linus Roth często wspomina swoje pierwsze spotkanie z twórczością Weinberga: „To było podczas festiwalu muzyki kameralnej w Niemczech w 2010 roku. Ćwiczyliśmy trio Schuberta, a następnie mieliśmy przejść do utworu Mieczysława Weinberga. Niewiele o nim wiedziałem – dokładnie pamiętam, jak zapytałem, czy naprawdę musimy to grać"? To pierwsze wykonanie muzyki Weinberga okazało się jednak determinujące dla dalszej kariery młodego skrzypka i zapoczątkowało wielką fascynację życiem i dorobkiem polskiego kompozytora. Dziś Linus Roth jest jednym z głównych popularyzatorów twórczości Weinberga, a także założycielem Międzynarodowego Towarzystwa Mieczysława Wieinberga, które ma na celu przybliżanie go szerokiej publiczności.

Urodzony w przedwojennej Warszawie Mieczysław Weinberg miał zostać wybitnym chopinistą - w Filadelfii czekało na niego stypendium, ale Amerykanie, ze względu na jego żydowskie pochodzenie, nie przyznali mu wizy. W 1939 r. uciekł do Moskwy gdzie został protegowanym oraz przyjacielem i kompanem w pracy twórczej Dymitra Szostakowicza.

„Kompozytor z trzech światów” – napisała o nim Danuta Gwizdalanka. I rzeczywiście tak jest. W jego muzyce łączą się i współgrają trzy kultury - polska, żydowska i rosyjska - a jednym z często powtarzanych w niej motywów jest wojna, protest wobec niej i wobec cierpienia, które niesie ludziom. "To nie ja wybierałem ten temat - mówił Weinberg, którego rodzice i siostra zginęli w obozie w Trawnikach na Lubelszczyźnie. Podyktował mi go los, tragiczny los moich bliskich. Uważam za swój obowiązek moralny pisanie o wojnie, o strasznym losie, jaki zgotował ludziom nasz wiek."

W roku, w którym obchodzimy setną rocznicę urodzin Mieczysława Weinberga, koncert 2 października będzie dla Szczecinian kolejnym już spotkaniem z twórczością tego wybitnego kompozytora. Będzie to także kolejne spotkanie z Linusem Rothem, który właśnie w Filharmonii w Szczecinie w 2016 roku wykonał po raz pierwszy w Polsce, kraju pochodzenia kompozytora, jego Koncert na skrzypce i orkiestrę. To także nawiązanie do wieloletniej przyjaźni Weinberga i Szostakowicza, ponieważ w wykonaniu Linusa Rotha i José Gallardo usłyszymy dzieła na skrzypce i fortepian obu kompozytorów.

Koncert WEINBERG 100 | Roth | Gallardo i intymne spotkanie z niezwykłymi artystami już 2 października o godzinie 19:00. Bilety w cenie 25/35 zł można kupić w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.
VIDEOS AND PHOTOS
June 2020
01JUNmn, 10:00
Koncerty szkolne 2019/2020Droga do Oza [ODWOŁANY]Theatrical performancedla klas IV-VIII