panGenerator z najnowszą instalacją ponownie na MDF Festival!
Projekt Noise Surround System cenionego kolektywu panGenerator będzie jednym z kilku, które 3 października o 19:00 otworzą tegoroczną edycję Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. Partnerem Festiwalu i mecenasem instalacji jest firma Respect Energy, działająca w obszarze energii odnawialnej, dla której współpraca z kulturą jest ważną formą aktywności. Kultura i energia odnawialna to bliskie sobie przestrzenie – poddają refleksji miejsce, w którym znajduje się ludzkość i odważnie patrzą w przyszłość.
Noise Surround System to wyjątkowa instalacja, której myślą przewodnią będzie zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia hałasem, który jest drugą – zaraz po zanieczyszczeniu powietrza – środowiskową przyczyną problemów zdrowotnych. Forma przestrzennej, kinetycznej instalacji audiowizualnej skonfrontuje odbiorców z tym nasilającym się zjawiskiem, otaczając ich generatywną kompozycją bazująca na samplach dźwięków Szczecina. Publiczność będzie miała możliwość swobodnego wchodzenia do wnętrza konstrukcji, która stanie w przestrzennym holu Filharmonii w Szczecinie, w której będą się poruszać kinetyczne moduły emitujące dźwięk i światło.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu MDF jest IMAGINE. Wiele osób nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że zanieczyszczenie hałasem jest istotnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia i jakości życia – instalacja Noise Surround System w inspirujący i pobudzający wyobraźnię sposób zachęci odbiorców do refleksji nad tym zagadnieniem. Wyobraźnia i refleksja to przestrzenie ludzkiej aktywności szczególnie pożądane, żeby skutecznie wyzwalać energię do wspólnego działania na rzecz lepszej przyszłości. Uczestnicy kultury natomiast to często oddolni ambasadorzy ważnych idei i promotorzy postaw, których celem jest szukanie nowych kierunków rozwoju.

Nie bez przyczyny twórcą instalacji jest uznany i nagradzany kolektyw artystyczny panGenerator, który już po raz trzeci współpracuje z Filharmonią w Szczecinie. Projekty kolektywu pozwalają spojrzeć na świat w jakim żyjemy z uwagą, uwrażliwiają na aktualne problemy i zachęcają do dialogu, poszerzając tym samym horyzont doświadczenia.

A perspektywy jeśli chodzi o możliwości przeciwdziałania zanieczyszczeniu hałasem są zachęcające. Tworzenie w miastach stref ciszy, sadzenie drzew, zakładanie ogrodów, czyli szeroko pojęta inwestycja w zieleń i dbanie o obszary zielone, jakie już istnieją, to jedne z ważniejszych sposobów na wyciszanie, a tym samym podwyższanie jakości życia. Szczególne miejsce w kwestii zanieczyszczenia hałasem zajmuje działanie na rzecz większej świadomości i edukacja społeczna, co też udowodniła Dania uznawana za jedno z najbardziej cichych państw, gdzie dużą rolę odgrywa kultura mieszkańców.

Szczecin jest idealnym miejscem do prowadzenia rozmów o przyszłości i wyobraźni – miasto z dobrą energią, otwarte, twórcze, gdzie wieją dobre wiatry i jest bliska łączność ze światem. To także przestrzeń sprzyjająca spotkaniu kultury z energią odnawialną, które działając wspólnie zwiększają szansę na życie w lepszym świecie.
KPO RP NGEU