Marcin Kydryński - wystawa fotografii
śr. 21-09-2022, 18:00
Wernisaż
Galeria Poziom 4.
Nieodłączną częścią MUSIC.DESIGN.FORM Festival są wystawy, które co roku gromadzą liczną publiczność zainteresowaną sztuką. W tym roku dzięki niepowtarzalnym fotografiom Marcina Kydryńskiego przenikająca festiwal harmonia zagości także w Galerii Poziom 4.
Wystawy są integralną częścią festiwalu MDF już od pierwszej edycji w 2018 r. Przestronną galerię wypełniają wówczas prace polskich i zagranicznych artystów nawiązujące do motywu przewodniego danej edycji. Biała przestrzeń wypełniona światłem wpadającym przez geometryczny dach staje się plastyczną przestrzenią, którą zaczynają kształtować umieszczone w niej dzieła i obiekty.

W tym roku Galeria Poziom 4. znów stanie się miejscem spotkania ze sztuką, a wszystko to dzięki wystawie zdjęć Marcina Kydryńskiego – dziennikarza muzycznego i posiadacza jednego z najbardziej rozpoznawalnych radiowych głosów. Jest także kompozytorem, autorem tekstów, producentem, pisarzem, podróżnikiem i fotografem. Nie bez powodu jest nazywany prawdziwym człowiekiem renesansu. To właśnie dwie ostatnie pasje przywiodą go do Szczecina, gdzie zaprezentuje fotografie ze swoich podróży.

Kydryński sztuki fotografii uczył się od najlepszych, między innymi od mistrza fotografii prasowej Tomasza Tomaszewskiego. Od 30 lat podróżuje po Afryce fotografując ludzi i krajobrazy, a jego czujne oko jest w stanie wychwycić niezwykłe piękno „czarnego lądu”.

„Świat się zmienił w niespotykanym na przestrzeni dziejów tempie. Wszyscy dziś fotografujemy. Ktoś Leicą, inny telefonem. Wcale nie oznacza to, że ten z Leicą zrobi lepsze. Fotografia powstaje w głowie. Jest dowodem naszej wrażliwości na rzeczywistość, jest darem uważnego widzenia”. [M. Kydryński]

Tę wrażliwość i uważność widać doskonale w pracach Kydryńskiego. Jako doskonały obserwator daje nam skłaniające do przemyśleń obrazy z odległego kontynentu. Daje nam harmonijne kompozycje łączące w sobie piękno przyrody, ludzi i ich dnia codziennego z trudami i brutalnością, które wciąż targają kraje afrykańskie.

Źródło cytatu: warsztatywzlodziejewie.pl

Marcin Kydryński