White Balance
Mi. 23-09-2020, 19:00
wernisaż
Galeria Poziom 4
Kuratorem wystawy jest Kamil Kuskowski.

Projekt będzie poświęcony namysłowi nad eksponowaną nieopodal w Muzeum Narodowym tzw. “Kolekcją Afrykańską”. Prezentowane fotografie będą szczególną dokumentacją artefaktów z historycznej szczecińskiej Kolekcji Afrykańskiej podzielonej obecnie pomiędzy Muzeum Narodowe w Szczecinie i Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
W historii tej kolekcji formułowane w PRL postulaty uniwersalistyczne, internacjonalistyczne i humanistyczne konfrontują się z, poświęconą podobnym zbiorom, współczesną refleksją postkolonialną, która każe odczytywać rozsiane po Europie kolekcje artefaktów z Afryki jako symbole bezwzględnej dominacji kulturowej białego człowieka. Stosowane w cyfrowej fotografii tytułowe pojęcie balansu bieli zostanie więc potraktowane jako metafora dekonstrukcji kulturowej “równowagi” i “porządku” zaprowadzanych od wieków wobec kultur afrykańskich przez białych. Zarazem jednak sam sposób ekspozycji zdjęć i przede wszystkim ich specjalnie przygotowane barwne oświetlenie odniesie się do fotograficznego/wizualnego balansu bieli bezpośrednio, ukazując niejednoznaczność i uznaniowość tego, co zwykliśmy interpretować jako białe i nie-białe. Trudno o lepszy kontekst dla takiego projektu niż krystalicznie białe wnętrza i zewnętrze Szczecińskiej Filharmonii.

Na wernisażu zagra dla Państwa Zombie Kanapa Trippin. To projekt klubowo-muzyczny mający na celu propagowanie najspokojniejszych form brzmieniowych w kosmosie.

zombiekanapa.bandcamp.com
bit.ly/zombiekanapaYT