ExQuartet na uroczystości otwarcia Instytutu Pileckiego w Berlinie

AKTUELLES | 19-09-2019
Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasz zespół kameralny ExQuartet w składzie: Monika Sawczuk, Łukasz Górewicz, Grzegorz Sadowski i Tomasz Szczęsny, zainaugurował uroczystość otwarcia Instytutu Pileckiego w Berlinie, wykonując 5 kwartet Mieczysława Weinberga!
Sam kompozytor powiedział kiedyś „Wiele moich utworów związanych jest z wojną, ale to nie ja wybierałem ten temat”.

W obecności Wicepremiera Piotra Glińskiego, Ministra w KPRP - Wojciecha Kolarskiego, Wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej, Wiceminister Magdaleny Gawin, Ambasadora Polski w Niemczech - Andrzeja Przyłębskiego, Prezydenta Parlamentu Berlina - Ralfa Wielanda został oddany hołd rodzinie Witolda Pileckiego, kombatantom i byłym więźniom niemieckich obozów.

Éxquartet to zespół składający się z wyjątkowych osobowości muzycznych Orkiestry Filharmonii w Szczecinie: Moniki Sawczuk (I głos solowy orkiestry), Łukasza Górewicza (twórca awangardowych projektów muzycznych), Grzegorza Sadowskiego (lider grupy altówek) i Tomasza Szczęsnego (koncertmistrz wiolonczel).

Zapraszamy na najbliższy koncert zespołu już 27 października o godz. 12:00. To pierwszy koncert w sezonie artystycznym 2019/2020 przygotowany w nowej południowej odsłonie. Koncerty południowe to całkowicie nowa propozycja Filharmonii przygotowana z myślą o całych rodzinach!
W programie Moniuszko, Loewe i Weinberg. Choć wspomniani kompozytorzy nie przyjaźnili się ani nawet nie żyli w tym samym czasie, to jednak właśnie ich wybrał Éxquartet do programu swojego koncertu. Ale nieprzypadkowo. Naszym artystom zależy na pokazaniu tego, z czego słynie Szczecin – miasto na skrzyżowaniu szlaków w sercu Europy. Spotkania kultur nabierają u nas szczególnego znaczenia, bo potrafimy znaleźć elementy historii, kultury i życia społecznego, które łączą, a nie dzielą. I posługujemy się językiem, który zrozumie każdy nasz gość - muzyką.
VIDEOS UND FOTOS
Juli 2020