MISTERIOSO

Artysta łamiący zasady i przyciągający jak magnes

AKTUELLES | 17-01-2020
Jest chyba najbardziej wszechstronnym pianistą XXI wieku, o czym mieliśmy okazję przekonać się cztery lata temu. Teraz powraca, by zaprezentować się naszej publiczności w zupełnie nowej, świeżej odsłonie. Francesco Tristano, bo o nim mowa, wystąpi w Filharmonii już 12 lutego o godzinie 19:00. Bilety dostępne są w kasie oraz na filharmonia.szczecin.pl.
„Muzyka działa jak gotowanie. Jeśli użyjesz czosnku, możesz zrobić na przykład wspaniały włoski makaron all’arrabbiata, lub chiński warzywny wok. W muzyce składnikami są melodia, rytm, harmonia, barwa, kontrapunkt. Fuga Bacha czy ścieżka techno z Detroit korzystają z tych samych składników.” Te słowa artysty przytoczone w wywiadzie Anny Kruszyńskiej dla meakultura.pl można określić jako credo Francesco Tristniano. Najbardziej wszechstronny pianista XXI wielu będzie naszym gościem już 12 lutego!

Kariera Francesco Tristano rozwinęła się w pełni w 2011 roku wraz z podpisaniem kontraktu z wytwórnią Deutsche Grammophon, dla której nagrał trzy programy. Pierwszym był „Bach / Cage” (2011) - eksploracja przestrzeni dźwiękowej, w której Johann Sebastian Bach i muzyka Johna Cage'a współistniały pomimo dzielącego ich dystansu trzech stuleci. Rok później Tristano powrócił z „Bach on the Long Walk” (2012). Na jego trzeciej płycie dla Deutsche Grammophon, „Scandale” (2014), którą nagrał z Alice Sara Ott, program oparł na fortepianowych interpretacjach utworów skomponowanych przez Maurycego Ravela, Mikołaja Rimskiego-Korsakowa i Igora Strawińskiego dla legendarnego Siergieja Diagilewa. Te i kolejne projekty przyniosły Francesco Tristano międzynarodową sławę.

Jego ulubionym cytatem są słowa Albana Berga: „Muzyka to muzyka”. Istotnie, Francesco Tristano walczy z szufladkowaniem kompozytorów i ich utworów oraz z podziałem na „muzykę rozrywkową” i „muzykę poważną”.

„Ten podział nigdy nie miał dla mnie sensu. Muzyka klasyczna to muzyka pop, a dzisiejsza muzyka pop wywodzi się z muzyki klasycznej sprzed wieków. Muzyka jest jednym kontinuum – jak wielkie drzewo: nie możesz pójść i zacząć rozdzielać i odcinać gałęzie. Niestety tak postępował przemysł muzyczny w ostatnim stuleciu. Ale wszystko się zmienia i możesz teraz usłyszeć orkiestrę symfoniczną w klubie lub DJ-a w sali koncertowej!”

Podczas koncertu w Szczecinie Francesco Tristano wykona utwory z albumu „Tokio Stories” wydanego ostatnio przez Sony Classical. To kolejna mieszanka stylów – tym razem tradycje Dalekiego Wschodu połączą się z ukształtowaną na Zachodzie harmonią, wrażliwością i możliwościami współczesnego fortepianu. „Bariery, czy granice, istnieją tylko wtedy, gdy chcesz je dostrzec. Muzyka jest synonimem wolności” – mówi Francesco Tristano.

Koncert Francesco Tristano w Filharmonii w Szczecinie już 12 lutego o godzinie 19:00. Bilety w cenie 20-40 zł dostępne są w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.

VIDEOS UND FOTOS
Juli 2021
05JULMo, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznyKostenlose Online-Premiere